Badanie whole-body MR to nieinwazyjne badanie przesiewowe całego ciała metodą rezonansu magnetycznego, nie obciążające pacjenta stosowaniem promieniowania rentgenowskiego ani środków kontrastujących. Nie wymaga specjalnego przygotowania ani powstrzymywania się od przyjmowania pokarmów i napojów.
Badanie MRI whole-body znajduje zastosowanie we wstępnym, screeningowym obrazowaniu układu naczyniowego (uwidacznia np. żylaki kończyn dolnych) i tkanek miękkich kończyn (wykrywanie guzków w tkankach miękkich, obrzęków mięśni i zapaleń ścięgien), układu nerwowego (z wykrywaniem potencjalnego ucisku struktur nerwowych przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa) oraz diagnostyce pediatrycznej.
Badanie to pozwala na doskonałe zobrazowanie struktur układu kostno-stawowego, mięśniowego, a także większości narządów wewnętrznych. Ujawnia zmiany ogniskowe obserwowane w szpiku kostnym i tkankach miękkich w rozsiewie procesu nowotworowego, w schorzeniach reumatologicznych, w urazach mięśniowo-stawowych.
Jest więc potencjalnym badaniem przesiewowym w stosunku do rozsiewu nowotworowego w jego wczesnym etapie rozwoju. Pozwala na wykrycie zmian wielostawowych w schorzeniach reumatologicznych i różnicowanie poszczególnych chorób.
Szybka identyfikacja choroby często jest kluczowym czynnikiem dla wdrożenia skutecznego leczenia.
W trakcie niecałej godziny wykonywanych jest ponad 2000 szczegółowych zdjęć. Uzyskane obrazy pozwalają naszym radiologom zidentyfikować, z wysokim stopniem prawdopodobieństwa, obszary podejrzane, zwiększając tym samym szanse na wczesne wykrycie stanów zagrożenia życia. Wykryte zmiany są następnie diagnozowane w dokładnym obrazowaniu poszczególnych obszarów ciała w USG, TK, MR lub PET/CT. Pozwala to leczyć zidentyfikowane choroby na ich wczesnym etapie rozwoju.
Podobnie jak każda inna metoda badawcza, whole-body MR nie jest w stanie zidentyfikować każdej choroby i jak każde badanie ma swoje ograniczenia. Badanie nie obejmuje rąk i stóp.